3 sposoby na sprawne zorganizowanie projektu

3 sposoby na sprawne zorganizowanie projektu

Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o sprawne zorganizowanie i – co chyba najważniejsze – doprowadzenie projektu do końca, jest jego odpowiednie zaplanowanie. Nawet najlepsze pomysły i rewelacyjne plany często nie zostają wprowadzane w życie właśnie dlatego, że nie potrafiono ich umiejętnie przekształcić w działanie.

Sposób pierwszy – uporządkowanie pracy

Zazwyczaj jest tak, że równocześnie pracujemy nad kilkoma projektami jednocześnie. Zaznaczmy od razu, że pod pojęciem projektu mogą kryć się różne podejmowane przez nas aktywności, a zatem zarówno nowe zadanie w pracy, jak i wprowadzenie zdrowej diety, siłownia czy planowanie podróży. Aby mieć pewność, że na kolejne zobowiązanie będziemy w stanie wygospodarować odpowiednio dużo czasu, prześledźmy te, nad którymi obecnie pracujemy. Pozwoli to nam przekonać się, czy w grafiku jest jeszcze odpowiednio duża luka. Być może okaże się, ze niektóre z projektów będących w trakcie realizacji możemy na jakiś czas „zamrozić”, by zająć się takim, który w danym momencie jest pilniejszy. Dobrze jest te wszystkie prace wypisać sobie na kartce, bo to, co zapisane, jest bardziej namacalne.

Sposób drugi – rozpisywanie projektu na poszczególne etapy

Jednym z powodów, dla których często nie udaje nam się zrealizować jakiegoś ambitnego zadania, jest to, że – mówiąc kolokwialnie – rzucamy się do jego wykonania jak na głęboką wodę. Bez wcześniejszego rozplanowania i przemyśleń. Chaotyczne działanie rzadko kiedy przynosi oczekiwane efekty. Dlatego też przed przystąpieniem do nowego projektu należy rozpisać go na poszczególne etapy. Przykład? Zakładanie bloga. Aby był atrakcyjny dla czytelnika, musi nie tylko prezentować ciekawą treść, ale też być dopracowany pod względem graficznym i musi czymś odróżniać się od innych. Kolejną kwestią jest podjęcie działań mających na celu rozreklamowanie go w sieci i dotarcie z nim do jak najszerszego grona odbiorców. Wszystkie te działania wymagają czasu i nie wszystkie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, o ile nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. To, co możemy zrobić sami, rozpiszmy na konkretne działania – przygotujmy listę tematów na bloga, przemyślmy jego stronę wizualną, zróbmy research konkurencji, zastanówmy się nad grupą docelową. Jeśli wykonanie strony i działania marketingowe chcemy powierzyć profesjonalistom, to na ich znalezienie także musimy zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu.

Sposób trzeci – mierzenie postępów

Dobry plan to jedno, a śledzenie na bieżąco postępów pomaga dopilnować, by został on zrealizowany do końca. Rozpisując sobie poszczególne zadania, warto także wyznaczyć sobie deadline na ich wykonanie (oczywiście musi on uwzględniać odpowiednią rezerwę czasową). Taki „dziennik postępów” można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej – jak kto woli. Plannery książkowe i takie do wypełniania online to tylko niektóre narzędzia, jakie mogą okazać się pomocne w osiąganiu swoich celów.

Jedna odpowiedź

  1. Michale, pięknie Ci dzięki za przypomnienie oczywistych ale waznyvh kwestii? ostatnio za duzo biore na glowe i za duzo na raz… dzieki artykulowi przenysle szybko bledy, wyciagne w ioski… jak zwykle inspirujesz i uczysz??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mam Dla Ciebie PREZENT!
Wykonaj Pierwszy Ruch.

Strategia w biznesie!
Zapisz się do strategicznego newslettera!

Moje publikacje w Twojej skrzynce plus darmowy fragment
mojej książki dla czytelników newslettera. Zapisz się już
dziś i wykonaj swój Pierwszy Ruch!